Spring navigation over
Aktiver søgningAktiver søgning
Forside/Nyheder og arrangementer/10. symposium om sprog og interaktion i digitale medier

24.3.2025

10. symposium om sprog og interaktion i digitale medier

Forside/Nyheder og arrangementer/10. symposium om sprog og interaktion i digitale medier

Onsdag den 30. april afholdes 10. symposium om sprog og interaktion i digitale medier på Aarhus Universitet.

Symposium om sprog og interaktion i digitale medier er udviklet i et samarbejde mellem Aarhus Universitet, Syddansk Universitet og Dansk Sprognævn og har til formål at præsentere ny forskning om sprog og interaktion i digitale medier.

Symposiet henvender sig til forskere, universitetsstuderende, journalister, kommuner, ngo’er, velfærdsinstitutioner, sundhedsinstitutioner og -organisationer, studerende og undervisere på ungdomsuddannelser.

På symposiet kan du i år overvære 9 foredrag:

  • Anette Grønning: ”Langsom chat og digital tavshed”
  • Thrine V.J. Meline: ”"Kan se træningen går godt, for damn ser du godt ud" en interaktionsanalyse af komplimenter på Tinder”
  • Johanne Niclasen Mortensen, Thea From og Markus Ejstrup Olsen: ”Clickbait på Facebook”
  • Signe Hanibal Jensen: ”Tween fanpraksis på sociale medier: OMG 30 followers in one week!”
  • Anne Larsen: ”Studiekompetence og digitale meder: Et sprogligt etnografisk studie af projektforløb i niende klasse”
  • Trine Natasja Sindahl: ”Hyppig brug af anonyme medierede rådgivningstilbud – i brugerperspektiv”
  • Jakob Kleofas Adolph: ”Udkantsviden: Et casestudie af incels wiki og indholdsdynamikker”
  • Matilde Brøgger og Tina Thode Hougaard: ”Hvad laver din læge på Facebook?”
  • Sofia Navarro Beck: ”"Nej", "hvorfor?", "men skal snart sove": når børn modsætter sig digitale krænkere”

Tid og sted

Onsdag den 30. april 2025, klokken 10-17
Aarhus Universitet, Bygning 1422, Preben Hornung stuen, Frederik Nielsensvej 2, 8000 Aarhus C

Tilmelding

Deltagelse er gratis, men på grund af et begrænset antal pladser er tilmelding obligatorisk. Deadline for tilmelding er 29. april.

Tilmed dig på Aarhus Universitets hjemmeside.