Sprogkampagnen Gang i sproget lanceres
Pressemeddelelse om regeringens sprogkampagne Gang i sproget.
14. september 2010 går startskuddet for en 2-årig kampagne om sprog i Danmark. En kampagne der sætter fokus på sproglig variation, mangfoldighed og forandring.
Kampagnen er et af regeringens opfølgningsinitiativer på sprogudvalgets rapport Sprog til tiden.
Kulturminister Per Stig Møller siger om kampagnen:
- Vi skal bevare kærligheden til vores sprog og fornøjelsen ved at bruge det, især i en tidsalder hvor den globale kommunikation med engelsk i spidsen let kommer til at sætte dagsordenen. Sproget udvikler sig over tid, og i dag skyder vi en kampagne i gang der skal holde gang i sproget. Kampagnen er ikke løftede pegefingre fra bedrevidende eksperter. Den er snarere underholdende, indlevende og medrivende.
Kampagnen tager bl.a. pulsen på dialekter, generationssprog, fremmedsprog, tegnsprog og fagsprog. Den retter sig især mod unge i skolealderen – men alle kan være med!
Kampagnesiden www.gangisproget.dk åbner 14. september 2010. Her kan man bl.a. teste sin sprogalder og læse mere om de mange sprogaktiviteter.
